Şişli’nin Kanal İstanbul’u kimin elinde: Kaymakamdan tehdit

“Şişli’nin Kanal İstanbul’u” diye anılan inşaat Şişli Belediyesi tarafından iki kez mühürlendiği halde, mühürler sökülerek alandaki çalışmalar sürdürülüyor. Son olarak Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya devreye girdi. 29 Nisan Pazartesi günü şantiye alanına giderek bozulan mühürle ilgili işlem yapan ve suç duyurusunda bulunan Şişli Belediyesi yetkilileri, aynı gün Kaymakamlığa çağırıldı.

KAYMAKAMDAN YETKİ AŞIMI İDDİASI, SORUŞTURMA TEHDİDİ

Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, yapılan görüşmede işlemlerin hukuksuz olduğunu ve yetki aşımına girdiğini iddia etti. Firmanın Şişli Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu, soruşturma açma yetkisinin kendisinde olduğunu söyledi. Soruşturmaya izin verebileceğini ima etti. Şişli Belediyesi yetkilileri ise görüşmede inşaatın projeye aykırı olduğunu, soruşturma açılırsa kendileri hukuken savunacaklarını, kamu sorumluluğuyla görev yaptıklarını hatırlattı.

GÖRÜŞMEYE ŞİRKETİN AVUKATLARI GELDİ

Konunun hukuken konuşulması gerektiğini söyleyen Şişli Kaymakamı, görüşme sürerken odaya firmanın avukatlarını aldı. Şişli Belediyesi yetkilileri, karşılarında kaymakamlık avukatları yerine firma avukatlarını görmenin şaşkınlığını yaşadı. Projeye aykırı inşaat yapıldığı, daha az demir kullandığı, mühürleme işleminin bu nedenle yapıldığı bilgisi avukatlarının yanında tekrarlandı. Bunun üzerine Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya “madem inşaatta böyle aykırılıklar var, ben bunları bilmiyordum” diyerek bu defa da cep telefonunu eline alıp firma sahibini aradı.

ŞİRKETİN SAHİBİ KAYMAKAMLIĞA GİRDİ

Şişli Belediyesi yetkilileri tepki gösterip müsade isteyerek görüşmeden ayrıldı. Şişli Belediyesi yetkilileri Kaymakamlıktan ayrılırken firma sahibinin ise Kaymakamlığa giriş yaptığı aktarıldı.

ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI ŞAHAN DİKKAT ÇEKTİ

Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, 19 Mart 2024 tarihinde, daha adayken bu hukuksuzluğu dikkat çekip, Şişli’nin kanal İstanbul’u olarak nitelendirdiği inşaat alanında lüks konutlar yerine, Şişli halkının ortak kullanımına açılacak alanlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan seçildikten sonra da mücadelesini sürdürdü. 8 Nisan 2024 tarihinde Şişli Belediyesi ekipleri inşaat sahasında denetim yaptı. Bir dizi eksiklik tespit etti.

NE OLMUŞTU

İnşaat firmasının parselin etrafını statik açıdan güvenli hale getirmek için kazık çakma ruhsatı aldığı saptandı. Bu işleme karşı hukuki süreç başlatıldı. Hukuki süreç devam ederken firma kazık çakma işlemine başladı. Şişli belediyesi denetim ekipleri devam eden kazık imalatının projede yer almadığını tespit etti. Projedeki değişikliğin bakanlık tarafından belediyeye bildirilmediği anlaşıldı. Şantiye alanında incelemelerde bulunan ekipler, projenin son halini kendi çabalarıyla elde etti. 26 Nisan 2024 tarihinde yeniden denetim yapan Şişli Belediyesi ekipleri,

üç ayrı başlıkta projeye aykırı imalat tespit etti. Çakılan kazıkların çaplarında ve kullanılan demirlerde projeye aykırılık olduğu saptandı. Derhal inşaat alanı mühürlendi. Aynı gün bakanlığa bir yazı yazılarak bu aykırılıklar iletildi. Ancak firma mühürleme işlemini tanımadı. İnşaat çalışmalar devam etti. 29 Nisan 2024 tarihinde yeniden şantiyeye giden Şişli Belediyesi ekipleri, bu kez de mühür bozma işlemi uyguladı. Aynı gün Şişli Kaymakamı devreye girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x